Mára kissé labilisabb időjárást jeleztek előre. Persze nem csak emiatt, hanem az előző három nap túrája miatt is szükség volt pihenőnapra, mert eléggé nehéz túrákat tudtunk magunk mögött. Reggel a szokásoknak megfelelően megreggeliztünk, majd elindultunk Barcarozsnyó felé. A mai napra a Barcarozsnyói parasztvár és Brassó felkeresése, megismerése volt a cél. 820-kor már Barcarozsnyón voltunk. Valamiféle népünnepély volt készülőben, alig találtunk parkoló helyet. Elindultunk felfelé, a felvivő kis buszokat mellőztük. A vár bejárata előtt egy Díno parkot építettek. Ide nem mentünk be.
Erdély egyik legnagyobb erődítménye a Brassó és Törcsvár között épült 150 méter magas sziklára épített vár. A szász lakosság által épített és kisebb városnyira kibővített vár a középkorban a környék szinte teljes népességének otthont tudott adni vész esetén. Az elmúlt években történt rekonstrukciónak köszönhetően igazi középkori időutazásban lehet részünk a vár látogatásakor. Az erődítmény a XIV. században épült egy a német lovagrend által épített vár helyén. A várat a szász lakosság kibővítette a XV. század kezdetén, hosszú időn keresztül több ízben mentette meg támadóitól Barcarozsnyó népét. A nem túlzottan nagy kiterjedésű vár őrtoronnyal is bírt, kis létszámú katona szállásolt benne. Bár 1612-ben Báthory Gábor fejedelem elfoglalja, de egy esztendő múlva visszaadja a szászoknak, 1658-ban sikerrel dacol a krími tatárokkal és az oláh vajdával is. Ekkor már a város anyagi áldozatainak köszönhetően kiterjedtebb épület-együttes terül el a sziklás dombtetőn. A támadások idején a falu szinte teljes lakossága a várba költözött, és az erős falak védelmében egy új falut épített fel magának. Az ide menekített lábasjószágoknak külön legelőparcella, a hosszabb ostrom esetén lelkészlakás és kápolna is rendelkezésre állt. Volt idő, amikor nyolcvan lakóház, iskola és templom is működött a várban. Több ízben éri tűzkár – egy esetben a császári csapatok is felgyújtják.
A széles rónaságból markánsan kiugró vár napjainkban előszeretettel választott úti cél jó megközelíthetősége miatt. A 150 méter magas sziklán, a vár alatt már messziről látszik a Hollywood feliratra emlékeztető nagy Râšnov felirat. A várat gyalogosan, a városka főutcájáról nyíló lépcsősoron, vagy autóval a túloldalról közelíthetjük meg. A hangulatos várudvar közepén egy 146 méter mély kút van, melyet török hadifoglyok ástak 1623-40 között. A vár egyik épen maradt épületében helytörténeti kiállítás kapott helyet a vár és a város történetéről, néhány helyen még magyar feliratokat is találunk. A várfalakon belül mintegy 30 kis épület segítségével próbálják rekonstruálni a középkor mindennapjait, egy kis ódon városkát építettek ki utcácskákkal, lépcsőkkel. A vár falairól, bástyáiról káprázatos panoráma nyílik a városra és a Kárpátok hegyeire. 1802-ben hatalmas földrengés döntötte le épületeit, amikkel a továbbiakban már nem törődtek. Romlása egészen a XX. század végéig tartott, amikor a helyi Önkormányzat felismerve a turizmusban rejlő hatalmas lehetőséget, nagy ütemben megkezdte a renoválását. Látványos a vár bejárása. Tényleg középkorba képzelheti magát az ember, amint a szűk folyosókon közlekedik. A rekonstrukció tényleg látszódik, mind eredettibb lesz a vár. A várból nagyon szép a kilátás a Bucsecsre, a Királykőre. 945 körül fejeztük be a vár bejárását. Visszementünk a parkolóba, majd elindultunk a következő állomás felé, Brassóba.
1030-kor értünk be a városba. A Cenk alatti téren tudtunk megállni, itt szállt ki mindenki az autóbuszból. Egyénileg kellett megismerni Brassót. A város a Barcaság délkeleti szögletében, a Cenk-hegy lábánál fekszik. Sok éven keresztül gazdag kereskedőváros volt, ma Bukarest után az ország második legnagyobb városa. Brassó nevét először 1252-ben említi IV. Béla egyik adománylevele. A latin Corona név, ahonnan a város német neve, Kronstadt ered, 1355-ben említik így először. Egy legenda szerint a legelső városháza építésekor a földben, fagyökerek között egy koronát találtak. Innen származik az elnevezés, és ezért van, hogy a város címerében egy korona és egy fagyökér található. Brassó az erdélyi szászok legnagyobb és legjelentősebb városa volt. Igazi fejlődése 1385-ben kezdődött, mikor a török-tatár betörések elől a lakosságot a Köszörű-patak magas hegyekkel körülvett völgyébe költöztették. Ebben az időben kezdődött a védelmi célokat szolgáló várfal és a Fekete templom építése is. A reformáció utáni időktől folyamatosan Brassó volt az erdélyi szellemiség egyik fontos bástyája, német, magyar, román iskolái és kulturális intézményei is voltak. Napjainkban a városnak több mint 300 ezer lakosa van, melyből 10% magyar anyanyelvű. A szászok száma sajnos már nem éri el az ezret sem. A Fekete templom, a város legfőbb nevezetessége a főtéren található. Erdély legnagyobb temploma, és a legkeletebbre fekvő gótikus templom Európában. 1385-1477 között épült, későgótikus stílusban. Nevét akkor kapta, mikor a Habsburgok felgyújtották a várost, és a templom falait feketére festette a korom és a füst. A gyújtogatás oka az volt, hogy a szászok ellenezték egy császári őrség felállítását. A templom belseje szintén lenyűgöző látványt nyújt magas oszlopaival, gótikus ablakaival. Legkülönlegesebb kincse a több mint száz darabból álló török szőnyeg gyűjtemény, melyet a város kereskedői adományoztak a templomnak. A jobb oldali hajóból nyíló oldalkápolna bejárati ajtaja fölött látható freskó 1476-ból származik. A festményen Mária és a kis Jézus, Szent Katalin és Szent Borbála képe alatt Mátyás király és felesége, Beatrice címere található. A templom neogótikus oltára 1866-ban készült. Festett szószékének talapzatán Mózes áll a tízparancsolatot tartalmazó kőtáblákkal. A szószékkel szemközti falon Brassó és Mátyás király címere látható. A templom másik büszkesége a 4000 sípból álló Buchholz orgona, melyet a XIX. század közepén készítettek.
A Fekete templom bejárata mellett található Johannes Honterus bronzszobra, aki az evangélikus vallás elterjesztője volt az erdélyi szászok körében. A szobrot 1898-ban állította a város lakossága. A főtértől északra található a barokk stílusú római katolikus templom, melyet a XVIII. század végén építettek. A főtér közepén áll a régi Városháza, mely 1770-ben kapta ma is látható barokk formáját. Eredetileg a céhek tanácsának székháza volt, ma történelmi múzeum múködik benne. A főtér másik nevezetes épülete az 1554-ben, jellegzetes erdélyi reneszánsz stílusban épült Hirscher-házk. A főtértol nem messze található a drótkötélpályás felvonó, ami a 960 méter magas Cenk-hegy tetejére viszi fel a látogatókat. A főtér és a felvonó között helyezkedik el Brassó legkeskenyebb utcája, a Zsinór utca (str. Sforii). A főteret és környékét sétáló utcává alakították ki. Éttermek sokasága van itt, valamint hömpolygő embertömeg. Ma délután a szabadtéri színpadon népi táncokkal szórakoztatták az embereket. Az épületek jó állapotban vannak, Erdély egyik legszebb belvárosa fogadja az idejövő turistákat. Fentieken túlmenően még rengeteg látnivaló akad. Szinte végigrohantuk a belvárost, rápillantottunk Szent Adormire ortodox templomra, a Városházára, a Megyeházára. A belváros feletti dombon a Fellegvár komor bástyái látszódnak. A középkori városfalból, a bástyákból elég sok minden megmaradt. Megtekinthető a a Katalin kapu, a Fehér és a Fekete torony, a Tímárok, Posztósok, Takácsok, bástyája. Ennyi fért bele a városnézésbe.
1400 órakor a Cenk alatti sétánynál gyülekeztünk. Kicsit várnunk kellett a buszunkra, mivel itt nem tudott parkolni. Így is 1450-re hazaérkeztünk. Volt időnk bőven a vacsoráig, meglátogattuk egymást. Az előző három napi túra fáradalmait kipihentük. Következő napon a Nagy-Kő-havasra terveztük a túránkat.
|
© 2006-2024 természetbarátok.hu