2024 augusztus 24, Budapest kincsvadászat II. - Budapest

Itt vagyunk augusztus végén, ilyenkor már lecsengőben szokott lenni a nagy nyári hőség, de az idei 2024-es nyárra ez nem igaz, még javában tombol a hőség, még a legoptimálisabb előrejelzés is minimum 32°C körüli hőmérsékletet jelzett előre hétvégére. Az idei év extrém hőmérsékleteket produkált, nagyon úgy tűnik, igaza van a klíma kutatóknak, hogy mind gyorsabban melegszik a bolygónk. Ez befolyásolta természetesen a jelentkezők számát is. Néhány lelkes jelentkező rögtön a kiírás kiküldése után jelentkezett, de a többség az utolsó 3-4 napban gondolta meg magát, hogy mégis csak részt vesz a városismereti sétánkon. Ilyen előzmények után azért csak-csak összejöttünk 12-en. Mindössze egy emberünk vonta vissza a jelentkezését. Ezt az útvonalat jártuk be szombaton:

Útvonal: Batthyányi tér – Duna-part – Margit híd – Lukács fürdő – Rózsadomb – Budai vár – Duna-part – Batthyányi tér
Túratáv: 16 km
Emelkedő: 400 m
Minősítő pontszám: 24+8=32 pont

A találkozópontunk már lassan a megszokott Batthyányi tér volt. Mindenki rendben, időben megérkezett, senki sem késett el. A biztonság kedvéért azért vártunk valamennyit, hátha valaki bejelentkezés nélkül jött volna el a sétára, de mivel nem volt ilyen ember, így 12-en elindultunk a Margit híd felé. A hidat elhagyva a Szent Lukács parkon keresztül mentünk, ahol egy tavirózsás kis tavacskát találtunk, majd a Veli bej fürdő következett, ez talán Budapest legjobban eldugott törökfürdője. Ezután felkapaszkodtunk a Gül Baba utcán át a türbéhez, mely példa értékűen fel van újítva, kiállítás, és büfé fogadja a vendégeket. A türbét körbejárva élveztük a kilátást. Gül Baba, a Rózsák atyja, bektási dervis, azaz harcos muszlim szerzetes volt, aki 1541-ben a török sereggel érkezett Budára. A legenda szerint a város elfoglalásának ünnepén a dzsámivá átalakított egyik katolikus templomban tartott istentiszteleten halt meg 1541. szeptember 2-án. Tiszteletére díszes temetést rendeztek, amelyen maga I. Szulejmán szultán is részt vett. A Gül Baba sírja fölé emelt türbét 1543 és 1548 között építtette Mehmed, a 3-ik budai pasa. A hely azóta is a muzulmánok zarándokhelye, turisták rendszeres úticélja.

A türbe megnézése után elindultunk a Mansfeld Péter park felé, ahol az emlékmű mellett szép panoráma fogadott minket. Mansfeld Péter vasesztergályos szakmunkás tanuló volt, az 1956-os forradalmat követő megtorlások legfiatalabb áldozata. A "pesti srácok" egyikeként a Széna téri harcokban vett részt, a forradalom mártírja, 18 éves korában kivégezték. Leereszkedtünk a Rózsa-dombról, majd kereszteztük a Mechwart ligetet. A vár felé vettük az irányt, közben a Batthyány utcánál megkerestük az egyszer volt Budán kutyavásár mini szobrait, majd elkezdtünk felmenni a lépcsősoron. A várat az Európa ligetnél értük el, itt a Kodály szobornál álltunk le ebédszünetet tartani, közben meséltem a vár történetéről. Pihenő után a Bécsi kapun át beléptünk a vár területére. Végigsétáltunk a Babits Mihály sétányon, ez egy csendes, ritkán járt útvonala a várnak. Ezután a Táncsics Mihály úton elsétáltunk Táncsics börtöne előtt. A Zenetörténeti Múzeum után a Hiltonnál, a Szent Miklós-toronynál álltunk meg, megcsodáltuk a helyreállított templomtornyot. A Szent Miklós-tornyot a XV. század elején építették, a domonkos kolostorhoz tartozott. A Hilton szálló építésekor 1976-ban történt meg a domonkos kolostor és a Miklós-torony teljes műemléki helyreállítása. A közeli Mátyás-templom mellett értük el a Halászbástyát, majd a Dísztér következett, ahol felújítás alartt van a volt Honvédelmi minisztérium. Rápillantottunk a Vöröskereszt épületre, valamint a József főhercegi palotára. Csak egy szűk járdán lehetett eljutni a királyi palota negyedbe. Itt is komoly felújítási munkák folynak, az egyik palota szárnyat egészen visszabontották. A sikló mellett elhaladva a Palotához értünk el. Ameddig lehetett, elsétáltunk a bástyán. Éppen kötéltechnikai verseny volt, majd a Várkert bazár felé vezető liftnél három társunk elköszönt tőlünk. Innen a Mátyás-kút mellett elhaladva a Lovardához érkeztük.

Itt tartottunk egy újabb szünetet, hozzájuthattunk friss vízhez, és mosdó lehetőség is volt. Indulás után még benéztünk a szépen felújított Lovarda épületébe. Itt újabb két fővel fogyatkozott meg a csapat. Ezután a Tóth Árpád sétányon gyalogoltunk végig a Hadtörténeti Múzeumig. Innen már rövidítettünk az eredeti programunkon, annyira meleg lett. A legrövidebb útvonalon indultunk vissza a kiindulási pontunkra. A sétányról letérve a Mária Magdolna templomnál megálltunk, itt látható a koronázás palást bronzba öntve. Az Országház utcán végig haladva a Szentháromság téren át, a Halászbástyánál hagytuk el a várat. A Hunyadi János szobornál csak addig álltunk meg, amíg elkészítettük a fényképünket. Következett a Donáti úti ereszkedő. Így jutottunk vissza a Batthyány térre.

Ezzel befejeződött a mai városismereti sétánk. A nagy hőség ellenére heten teljesen bejártuk a leírt útvonalat. Közben nagyon sok új ismerettel lettünk gazdagabbak. Legközelebbi túránk, augusztus 31-én a Visegrádi hegységbe vezet, Pomázi körtúra került kiírásra.




Ugrás az elsőre

(A mellékelt képek Szabó Zsolt (SzZs) felvételeiből kerültek kiválasztásra)

A túrát teljesítők névsora

Szabó Zsolt
túravezető


© 2006-2024 természetbarátok.hu