Mai napon sor került a Dél-Dunántúli Piros Túra útvonalának bejárására. Ezzel a túrával befejezzük a 2020-ban megkezdett túrasorozatot. Várhatóan páran a mai túrával együtt 100%-ban teljesíteni fogják a jelvényszerző mozgalom útvonalának bejárását. Az eddigi előzetes adatok alapján ennek nagy a valószínűsége, így jogosultak lesznek a jelvény, illetve a kitűzők viselésére. 2020-ban volt az első túránk, a Szekszárd-Mőcsény közötti szakasz bejárásával. Ma már elérjük a Balatont a Jabapuszta-Siófok közötti szakasz megtételével. A szombati napra túrázásra alkalmas időt jeleztek, nem kellett aggódnunk az eső, és más kellemetlen időjárási anomáliák miatt. Elég sokan érdeklődtek a túra után, végül is 32-en jöttünk össze szombaton. Ez volt az utolsó idei autóbuszos túránk. Nem egy nehéz túra várt ránk, ezek voltak a részletes kiírások, természetesen két változat közül lehetett választani:
Útvonal: Jabapuszta (144m, (-)) – Jaba-völgy (137m, (-)) – Ali-réti vadászház (145m, (-)) – Jódi Szőlőhegy (163m, ) – Töreki (149m, ) – Békás dűlő (116m, ) – Siófok, Víztorony (112m, )Hat órakor indult el az autóbuszunk Százhalombattáról. Ezután Érd, Vörösmarty Gimnázium, Tárnok, Baltás kocsma, majd Martonvásár következett. Az M7-es autópályán mentünk lefelé a túra kezdőpontjára. Egyszer megálltunk Lepsény magasságában a MOL üzemanyagtöltő állomáson. Elmaradhatatlan a reggeli kávézás! 810-kor már Jabapusztán voltunk. Egy hete is innen indultunk el, de akkor Ali-rétnél jobbra fordultunk Bábonymegyer felé, a mai alkalommal viszont a piros jelzés elérésekor balra indultunk el Siófokra. Az előző heti túrához képest még az is különbség volt, hogy a vadászházat nem az aszfaltúton közelítettük meg, hanem a vele nagyjából párhuzamosan haladó földúton. Az út mentén rengeteg méhkaptár volt, kissé félve mentünk el mellettük, de nem bántottak, szorgalmasan gyűjtögették a nektárt. A vadászházat 845-kor értük el, valamivel több, mint 2 km megtétele után. Nem kellett bélyegeznünk, múltkor ezt már megtettük. A vadászház környéke csendes, egy teremtett lélekkel sem találkoztunk. Talán nagyon drága szálláshely ez a panzió, pedig csodás a környéke, eszményi pihenőhelynek tűnik. Hárman voltunk az utóvéd, a legfiatalabb társunk velünk gyalogolt el idáig. Persze később azért vinni kellett!
A csapatunk meg sem állt itt, vagy negyedórai előnnyel előttünk nyargaltak. Egy hosszú, egyenes, kb. 2 km-es szakasz következett. Előszőr egy elég mély lősz mélyútban, majd az erdő fáinak árnyékában haladtunk. Az árnyék jólesett, mind jobban tűzött a nap. Bal 90°-s kanyar után jobb 90°-os kanyar következett az erdészeti földúton. A Jódi-hegy lábánál levő Cinege pihenőt 1000 órakor érte el az utolsó emberünk. A pár méterrel odébb található Cinege-forrásról kapta a nevét. A szépen karbantartott pihenőhely a Töreki tanösvény kialakításakor jött létre. A zöld jelzés is idetart, esőház, tűzrakóhely, asztalok és padok várják a kirándulókat. Félórai gyaloglás után Törekibe értünk. A Balatont innen láttuk meg először. Töreki Siófokhoz tartozik, a XX. században csatolták hozzá a Balatoni tópart legnagyobb városához, Balatonkilitivel, Balatonújhellyel együtt. Jelenleg több mint 20 000-en lakják, és mellesleg Somogy vármegye második legnagyobb városa is egyúttal. Ahogy átmentem a település részen, azt láttam, hogy rengeteg új házat építettek fel az utóbbi évtizedekben. A tősgyökeres helyiek attól félnek, hogy Tihany sorsára jut szeretett vidékük, teljesen beépül majd, a természeti környezet is drasztikusan megváltozik. Amint a Diófás úton bandukoltam, megálltam a "Kis" Söröző, Étterem előtt, tanulmányoztam a nyitvatartási táblát. Pechemre csak délben fog kinyitni, addig még több mint egy órát kellene várnom! Ritka nagy szerencsém volt, egy idősebb hölgy takarítgatott az étteremben, kijött az üres kukáért. Megszánt, behívott egy sörre! Ez jól sült el.
1110-kor már kifelé mentem Törekiből. A falu szélén egy tetszetős Krisztus feszület látható. A település után jobboldalt a domboldalban egy nagyobb állatfarmot láthattam kecskékkel, disznókkal. A levágott füves kaszálót elhagyva derékig érő fűben kellett csetleni, botlani egy darabig. Egy patakkal párhuzamosan haladt az ösvénynek sem nevezhető utunk. Egy gázvezeték nyomtávján mentem, a vége felé találkoztam egy fűkaszáló traktorral, mely a fű levágásával kísérletezett. Ezen a szakaszon ért utol legfiatalabb társunk az édesanyjával. Most már hárman mentünk az M7-es autópálya felé, egy napraforgó tábla szélén. 1310-kor elértük az autópályát, majd jobbra fordultunk, a kerítés mentén elindultunk Siófok felé. Kb. 2 km-tert haladtunk az autópálya mentén, majd egy felüljárón elfordultunk Siófok felé. Nagy meglepetésünkre a Somogyi utcában egy nagyobb csapatot értünk be. Most már együtt gyalogoltunk Siófok központjába. A nagyon gyorsan haladók kb. egy órával voltak előttünk.
A központ felé elhaladtunk a Trianoni emlékmű mellett, majd a Széchenyi hídon kereszteztük a Sió-csatornát. A Március 15-i parkban megnéztük az emlékművet, majd átmentünk a Fő térre. A teret a közelmúltban újították fel. A téren található főbb szobrok Varga Imre alkotásai: II. Rákóczi Ferenc, Esernyősök, A professzor és a Vénusz születése. A Víztorony Siófok legemblematikusabb épülete, amely a város szívében emelkedik a magasba. A legnagyobb példányszámú hazai ásványkiállítás 25 éve látogatható, Siófok város centrumában tekinthető meg. Kövecses-Varga Lajos államilag védett magángyűjteményéből itt több mint 3000 db tekinthető meg. A DDP utolsó bélyegzőjét rendben megtaláltuk a Víztoronynál levő ismertető tábla hátoldalán. Ezután következett az egyórás szabad program. Volt aki lesétált a Balaton partra nézelődni, volt aki fagylaltozni ment. Sok fagylaltozó van a környéken, igen jó fagylaltokhoz lehet hozzájutni. A jó időnek köszönhetően sokan sétálgattak a Fő tér környékén. Buszunknak nem volt lehetősége a központban parkolni, emiatt, mikor együtt lett a társaság 1500 órára, a buszunkat a buszpályaudvarra kértük. Itt szálltunk fel az autóbuszra, majd hazaindultunk. Kellemes volt a mai gyaloglás, most a nyári szünet következik. Legközelebbi megmozdulásunk az augusztus elejei Szeged környéki egyhetes kerékpáros csillagtúra következik, majd augusztus 24-én a Budapesti kincsvadászat.
|
© 2006-2024 természetbarátok.hu