Hat órakor megreggeliztünk, 630-kor elindultunk a Csorba-tó felé. Az időjárási előrejelzés szerint ma sem lesz zavartalan napsütés, zivatarok, esők fogják megkeseríteni a túrázok életét. Sajnos igazuk lett az időjósoknak. Eredeti kiírás szerint a Nagy-Hincó-tótól tovább mentünk volna a Felső-Kapor-hágón át a Hlinská és a Kôprovská dolinán keresztül Podbansko-ig, de ez nem jött össze. Ténylegesen az alábbi túrák teljesültek a mai napon:
Útvonal: Štrbské pleso (1355m, ) – Popradské pleso (1520m, ) – Veľké Hincovské pleso (1945m, ) – Štrbské pleso (1355m, )A parkolóból 750-kor elindult a népes csapat, otthon mindössze egy társunk maradt. A piros jelzésen hamarosan lucok árnyékában jutottunk mind feljebb. A fák között látható volt a két síugró sánc, a Csorba-tó, a körülötte levő szállodák. A nap szépen sütött, bár már gyülekeztek a felhők. A kövekkel kirakott úton hamar beértünk a gyalogfenyves övezetbe. Kereszteztük a Hincó-patakot, majd 930-ra elértük a Poprádi-tavat. Kisebb csoportokra vált szét a társaság. Legtöbben, 34-en elindultak a Menguszfalvi-völgyben a Hincó-tavak felé a kék jelzésen. Mint nemsokára kiderült, nem volt szerencséjük! Alig érték el a Nagy-Hincó-tavat, zivatar kapta el Őket, visszakényszerítette a csapatot. Most nekik volt részük villámlásban, dörgésben. 13 óra körül már ismételten a Poprádi-tónál voltak. Nagy kár ezért a napért, mivel a Magas-Tátrának egyik legszebb völgye a Menguszfalvi-völgy, különösen a Hincó-tavak környéke. A Felső-Kapor-hágó könnyen megjárható, a túloldali levezető út is könnyen járható, a nehézséget csupán az út hossza jelenti. Ma is volt egy elcsúszás, szerencsére ezt is megúszta a turistatársunk.
A fájós térdeim miatt én a Poprádi-tónál maradtam hét társammal. Endi fiam nagyon nekibuzdult, elindult a Rysire. De neki se volt több szerencséje, a felújított menedékházig jutott el. Itt is nagy zivatar csapott le, Neki is vissza kellett fordulnia, 1330-kor ért vissza. Elmondása, illetve a fotói alapján már a ház alatti szakaszon is több hófolton keresztül vezetett az ösvény, néhol láncbiztosítással. Közben persze a Poprádi-tónál is szakadt az eső, az emberek megrohanták a menedékházakat. Egy óra alatt kieste magát, majd a nap is kisütött. Bár a hegyek ennek ellenére továbbra sem bújtak elő a felhőtakaróból. 1345-kor visszaindultunk a Csorba-tóhoz. Mivel a térdemnek nem tett volna jót a köves piros vagy a zöld jelzés, az aszfaltutat választottam. Páran csatlakoztak hozzám. Lefele menet elég sok virágot lehetett látni és fotózni. Errefelé is komoly károk keletkeztek a korábbi vihar miatt. Hiába tekintgettünk visszafelé, továbbra sem láttuk a csipkés hegygerinceket. Az elektricska megállójánál fordultunk a Csorba-tó felé. Nem sokkal előtte az út mentén művészien kifaragott faszobrokat találtunk. Az ismeretlen művész a kidőlt fenyő ágaira, gyökereire alkotta meg a portréit.
1515-re visszaérkeztünk a Csorba-tóhoz. Maradt félóránk a busz elindulásáig, elsöröztük az időt. 1545-kor elindult autóbuszunk a szálláshelyünkre. Az autópályáról siralmas képet fest a Magas-Tátra. Kíváncsi vagyok hány év fog eltelni, hogy regenerálódjon az erdő. A 2004. novemberi katasztrofális vihar mintegy 12000 hektárnyi erdőt pusztított el. Az ez évi május 15-én "csak" 30 hektárnyit! Viszont ez majd minden hegységben pusztított, amint mi is tapasztalhattuk! A vacsoránál bejelentésre került, hogy a következő nap a pihenésé lesz, de azért egy rövid sétát is megteszünk.
|
© 2006-2024 természetbarátok.hu