A negyedik túranapon észak felé, a Tisza mentén bicajoztunk. Erre a napra több tervünk is volt, két hosszabb a Tisza keleti és nyugati oldalán, részben a Tisza-gáton haladva, valamint egy rövidebb variáns, autós változattal. Reggel látszott, hogy a mai napon messze nem lesz annyi jelentkező a hosszabb túrára, mint az előző napokban. Mindössze 15 fő jelent meg reggeli találkozón. Sokan a pihenős változat mellett döntöttek. A kislétszámú, de lelkes csapatunk a Bertalan híd felé vette az irányt. Itt kereszteztük a Tiszát, majd egy darabig a körúton haladtunk. Nem sokkal később letértünk az Algyői útra. Ezen a szakaszon is végig kerékpárúton haladhattunk. A várost elhagyva kereszteztük az autósztrádát, majd feltűntek a MOL Nyrt. algyői telephelyének tornyai, fáklyája. Ebben a létesítményben történik meg az olaj és gáz előkésztése szállításra. A jellegzetes fáklya már messziről látható. A telepet elhagyva rövidesen betértünk Algyő településre. Ma ezekből az útvonalakból választhattak a kerekezni vágyók:
Útvonal: Szeged – Algyő, Tisza-híd – Tiszagát – Mártély – Mindszent – Mindszenti rév – Ópusztaszer, Történeti Park – Sándorfalva – SzegedAlgyőt elérve az erdei pihenőnél álltunk meg egy rövidebb pihenőre. Itt egy kilátó fogadott minket, de aki felment, az sem tudta élvezni a kilátást, mert csak a település felé volt valamennyi panoráma. Szeged irányába már annyira megnőtek a fák, hogy szinte semmit sem lehetett látni. Indulás után szétvált a csapat, voltak olyan társaink, akik csak idáig jöttek el egy kis fürdőzés végett. Mi meg kerestünk egy vízcsapot, feltöltöttük kulacsainkat, palackjainkat, majd elindultunk Mindszent felé. Egy hosszabb szakasz következett, melyen nem érintettünk lakott területet. Algyőt elhagyva a Tisza-hídon átkerekeztünk a túloldalra, majd a folyó gátján elindultunk észak felé, meglepően egész jó minőségű úton. Volt bennünk egy kis félsz ettől a szakasztól, mivel előzőleg a Maros menti gátnak volt kifogásolható szakasza. Itt rögtön szilárd út fogadott minket, és ahol nem volt, ott is kemény agyagos úton tudtunk kerekezni. Néha távoli templomtornyok jelezték, hogy errefelé is van élet. Az út mellett csak gátőr házakat láttunk, emberek nélkül.
A gáton haladva egy-két őzzel és nyúllal találkoztunk, sok fecske körözött a fejünk felett. Hamarosan feltűnt Mártély templomtornya, majd a település lakóházai is. Mi nem a településre mentünk be, hanem a gátról legurulva a holt Tisza mellett kialakított fürdőt kerestük meg. Itt egy hosszabb pihenőt tartottunk, mindenkinek volt lehetősége egy kis hűsítő fürdőzésre. Itt futottunk össze a csapat másik felével, akik csak fürödni jöttek le a strandra. Az indulás elött néhányan elindultunk a tanösvényt megnézni, de annyira benőtte már a nád és a gaz, hogy kénytelenek voltunk visszafordulni. Mindenkit összeszedve elindultunk először a gáton, majd a kerékpárúton. Itt láttuk a kubikosok emlékművét, ez a tisztelet a kétkezi munkával épített Tisza-gát építőinek. Folytattuk a túrát. Mindszent központjában álltunk meg legközelebb egy boltnál, ahol enni- és innivaló vettünk. Az ebédszünet után a komphoz tekertünk le. Errefelé nincsen híd a folyón. A kompot elérve nem kellett sokat várnunk az átkelésre, hamar átértünk a túloldalra. Kiszállva felkapaszkodunk a gátra, majd a kék jelzést követve nemsokára már árnyas erdőben haladtunk. Így jutottunk el a Nemzeti Történelmi emlékhelyre, Ópusztaszerre.
Az Ópusztaszeri Néprajzi Múzeum, mely skanzen és kirándulóhely is egyúttal, 1982-ben hozták létre a település külterületén. Legnagyobb attrakciója itt a Feszty Árpád alkotta "A magyarok bejövetele" körképe, mely a Rotundában van kiállítva. A 120 méter hosszú, 15 méter magas és 38 méter átmérőjű kört formázó panorámakép történelmünk 11 évszázaddal ezelőtti eseményének, a honfoglalásnak néhány elképzelt epizódját idézi fel. Feszty Árpádot több festőtársa segítette, két évig készült a festmény, 1892-től 1894-ig. Az alkotómunkában a tájképi részleteket Mednyánszky László, a lovas jeleneteket Vágó Pál készítette. Szer monostora a park területén állt, ezt régészeti leletek segítségével mutatják be. A skanzen 19 épületegyüttessel és három szabadtéri kiállítással rendelkezik, kialakítása 1978-ban kezdődött meg és azóta is tart. Ma nem volt időnk megtekinteni az emlékhelyet, közülünk már mindenki volt itt. Az időnk fogyott, a vacsorára vissza kellett érnünk Szegedre.
Csak mosdó szünetet tartottunk, majd 1340-kor tovább indultunk. A főút mellett végig kerékpárúton tekertünk, csak az árnyékot hiányoltunk! Alig vártuk már, hogy feltűnjen Sándorfalva, hogy némi frissítőt szerezzünk magunknak. A rövid pihenő után, 1430-kor elindult a csapatunk Szeged felé. Nemsokára feltűnt Szeged, egyre közelebbinek éreztük a végcélt. A várost elérve a körútnál szétvált a csapat, volt aki a szállásra ment, volt aki a Tisza partra kerekezett le fürdeni egyet. A mai nap is nagyon meleg volt az idő, de rendben, időben befejeztük a mára tervezett túrát. Vacsora után ismét egy belvárosi sétával zártuk a napot.
|
© 2006-2024 természetbarátok.hu