Áprilisi második gyalogtúránk a Mecsek hegységbe vezetett. 73-an érdeklődtek a túráról. Ahogy szokott lenni, a túra közeledtekor pár embernek közbe jött valami, csak az utolsó pillanatban derült ki, hogy a 70 fős "cirkáló" buszt kapjuk meg erre a napra. A buszon gégül 52-en voltunk, így kényelmesen elfértünk. Ketten személygépkocsival jöttek el a túra kiindulási pontjára, úgyhogy végül is 54-en túráztunk a mai napon. Kivételesen Tárnokról indultunk el a szokásos hat órakor. Érd, Vörösmarty Gimnázium után, Százhalombattán, az Ebatta kocsmánál szállt fel a társaság java. Az Ercsiből jövő 11 emberünket 635-kor vettük fel a központban. Pécsváradra a régi 6-os műúton mentünk le. Rövid pihenőt a paksi MOL kútnál tartottunk. Mind a hosszú, mind a rövid túra Pécsváradról a vár feletti parkolóból indult. Ezek a túrák kerültek meghirdetésre:
Útvonal: Pécsvárad, Vár (250m,Mindössze ketten választották a rövid túrát. Igaz, nyolcan a hosszú túrát lerövidítették, Püspökszentlászlóról Ők az aszfaltos úton gyalogoltak vissza Pécsváradra. ½10-kor elindultunk, mind az 54-en a sárga jelzésen hagytuk magunk mögött Pécsvárad házait. A település szélén egy felhagyott kőbánya mellett értük el az erdőt. Tempósan haladtunk felfelé, jobbára az északi irányt tartottuk. Némely szakasz meredek volt, 45 perc gyaloglás után elértük a Zengő gerincét. Itt élesen balra fordultunk, ettől kezdve a gerincen haladtunk a csúcs felé. A 682m magasságú csúcsig 2km-t kellett megtennünk. A Zengő előtt láthattunk pár tő bánáti bazsarózsát, de még bimbós állapotban voltak a festői szépségű virágok. A csúcson levő geodéziai beton építménynél félórát elidőztünk. A toronyból szép körpanoráma van a környékre. A torony mögött Zengővár csekély maradványa tekinthető meg. A XIII. századból származó edénytöredékek alapján a tatárjárás után építhették. A szakemberek szerint már a rómaiak is katonai őrhelyet építhettek ezen a stratégiai fontosságú helyen. A romok alapján teljes területe 105 x 70 méter, az árkon belüli terület 75 x 45 méter volt. Egyetlen, háromszintes lakótornya volt, 15 méteres külső átmérővel, 2,5 méter vastag falakkal. A belsővárat sziklába vésett szárazárok oltalmazta, mely jelenleg is jól azonosítható.
1110-kor tovább mentünk a Zengő nyugati gerincén, most már a kék háromszögjelzésen. Ezen a szakaszon is láttunk bazsarózsát, szintén bimbós állapotban. Két éles kanyar után egy medvehagymával beborított völgybe érkeztünk. A medvehagyma most kezdett el virágozni. Az üde völgyben jól esett a lejtmenet. Hosszúhetényt Püspökszentlászlóval összekötő köves utat a völgy végén értük el. Összevártuk a csapatot, majd elindultunk Püspökszentlászló felé. 1230-kor már a kicsiny faluban voltunk. Püspökszentlászló a Kelet Mecsek egyik legszebb települése. A Zengő tövében hegyekkel teljesen körülvéve helyezkedik el. A faluban összesen 32 telek található, nagyrészt eredeti állapotban megőrzött parasztházakkal. Jelenleg körülbelül 20 állandó lakó él a kis településen. A falu nevét először 1235-ben egy adománylevél említi. A "Püspök" előtag azt jelzi, hogy a falu évszázadokig a pécsi püspök birtoka volt. A török hódoltság alatt a falu teljesen elnéptelenedett. 1760 körül érkeztek az első német telepesek. Fekvése miatt csak az út egyik felére tudtak lakóházakat építeni. Az utca végén található a kastély és a kápolna, melyet 1797-ben gróf Esterházy Pál László pécsi püspök emeltetett. A csodálatos építményt hatalmas ápolt, hat holdas arborétum veszi körül, melyet Hettyey Sámuel püspök létesített. A parkban 25 fajta fenyőfa és 80 fajta egyéb növény található. Pár éve az arborétumot EU-s támogatással szépen felújították.
A kastély és a kápolna felújítása folyamatban van. A kápolna előtti platánokat csúnyán visszavágták. Egy szakértői véleményt is kifüggesztettek a favágással kapcsolatban, gondolom, hogy megelőzzék az emberek vélemény nyilvánítását. Mindenesetre elég ijesztően néz ki most a kápolna környéke. Páran bementek az arborétumba, a többiek lepihentek a Hettyey-forrás melletti padokra. Fél óra múltán, 1300 órakor tovább mentünk a sárga jelzésen. A kapaszkodó után, elérve az erdészeti köves utat, balra fordultunk Verespart felé. Jól tippeltünk, a bánáti bazsarózsa itt már bőven virágzott. Miután kifotóztuk magunkat, a sárga jelzésen elkezdtünk kapaszkodni a Hárs-tető irányába. Elhaladtunk a Diós-kút mellett, ahol nagyon sokan piknikeztek. Ők is a bazsarózsa virágzása miatt voltak itt. A Hárs-tető oldalában jobbra fordultunk a zöld jelzésen. 1,5 km után kereszteztük a kék négyzetjelzést, mi továbbra is a zöldön maradtunk. Ezen a szakaszon rengeteg szúrós csodabogyó tenyészik. Félóra elteltével elértük a Vadászlak tisztását, ahol megpihentünk. 1500-kor tovább mentünk a zöld keresztjelzésen déli irányba. 1 km után kereszteztük a piros jelzést, majd újabb 1 km után becsatlakozott hozzánk a Skóciai Szent Margit út. Nem sokkal később, jobbra előttünk feltűnt a Zengő jellegzetes kettős csúcsa. Kb. 1 órát gyalogoltunk a Vadászháztól, mikor elértük a Pusztabányától jövő erdészeti aszfalt utat. Ezen gyalogoltuk végig a hátralevő 3 km hosszúságú utolsó szakaszt. Közvetlenül Pécsvárad előtt a ritkás erdőben is láttunk pár tő, virágzó bánáti bazsarózsát!
1640-kor már Pécsváradon voltunk, bementünk a várudvarban levő presszóba. Szent István király alapította itt a Pécsváradi Bencés Kolostort, első apátja Asztrik volt, aki a Szent Koronát hozta el a királynak. A török uralom idején hanyatlásnak indult. Lakosai ebben az időben tértek át a kálvinista vallásra. 1689-ben az akkori pécsváradi apát katolikus németeket kezdett telepíteni a városba. Bár ezt a helyet "Pécsváradi vár" néven ismerjük, az elnevezés félrevezető, mert ez az épületegyüttes soha nem volt hadi értelemben vett vár. Voltak falai, bástyái, de azok feladata a benn élők védelme volt az esetleges rablótámadások ellen. Komoly ostrom kiállására nem voltak alkalmasak, olyanra a fennállása alatt nem is került sor. Miután kisöröztük magunkat, 1740-kor hazaindultunk. Nagyon szép időt fogtunk ki a mai napon, igazán jól esett a gyaloglás az üde, tavaszi illatokkal teli Mecsekben. Május első gyalogtúráját 9-én a Balaton-felvidékre terveztük. Remélhetőleg akkor is kegyes lesz hozzánk az időjárás.
|
|
© 2006-2025 természetbarátok.hu